Dôvody vysokých cien energií rozoberať nemusíme, pretože sú chronicky známe. To, čo teraz potrebuje každá domácnosť, sú fungujúce rady a overené tipy, ako zvládnuť šetrenie energiou.

Všetko zlé je na niečo dobré. Naučiť sa už dnes šetriť energiami bude veľmi užitočné nielen v roku 2023, ale zíde sa každému aj v dobrých časoch. Lebo kto to zvládne, bude šetriť peniaze, ale aj životné prostredie a našu planétu.

 

Malé kroky, veľké šetrenie energiou

Naši odborníci z PPA CONTROLL využili svoje znalosti a skúsenosti, aby dali dohromady nasledujúce rady, ako v malých krokoch ušetriť relatívne veľa energií a médií. Pre úplnosť faktov dodávame, že čiastočne čerpali aj z odporúčaní Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).

Teraz, teda na začiatku vykurovacej sezóny, treba skontrolovať vykurovaciu sústavu, odvzdušniť radiátory a skontrolovať tesnenia okien aj dvier.

„Malým krokom, ale s veľkým efektom je neprekurovanie miestností. Každé zvýšenie teploty o 1 °C znamená o 6 % viac minutej energie,“ ráta Ing. Jozef Pollág z PPA Power DS, s. r. o.

Prúdeniu tepla do miestnosti zabraňuje akákoľvek prekážka na radiátore alebo v jeho blízkosti, preto ich odporúčame neprekrývať a nesušiť na nich oblečenie.

Aj záclony majú okrem estetickej funkcie svoju úlohu pri vytváraní teplého domova a šetrení energie. Ak máte okná úplne bez záclon, spotrebujete na vykúrenie miestnosti viac energie. Zároveň však platí, že ak je záclona príliš dlhá a prekrýva vykurovacie telesá, teplo má problém preniknúť do miestnosti. Ideálna dĺžka záclony je preto po parapetnú dosku.

 

Ďalšie tipy, ako ušetriť na kúrení

  • Zo zdravotného hľadiska aj z pohľadu spotreby energií na kúrenie je ideálne zachovať vlhkosť vzduchu v interiéri v rozmedzí medzi 50 a 60 %. Pri vyššej vlhkosti a nižšej teplote totiž máme pocitovú teplotu rovnakú ako pri nižšej vlhkosti, ale vyššej teplote. Pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 % teda pociťujeme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 %.
  • Ak odchádzate na niekoľko dní z domu, kúrenie nevypínajte úplne, ale udržiavajte teplotu medzi 16 – 18 °C. Znovu vykúriť celkom vychladnuté miestnosti je drahšie ako udržiavať v nich minimálnu teplotu.
  • Ak máte termostaty, využívajte ich. Pri správnom naprogramovaní je možné ušetriť na teple až 30 %. Tzn. v čase, keď nie sme doma, treba znížiť teplotu na udržiavanie a zvýšiť teplotu pred príchodom domov. Tak isto aj v noci znížiť teplotu, ktorá potom prispieva k spánkovej pohode.

 

Spotreba elektriny a plynu pod kontrolou

Keby sme elektrinu využívali iba na svietenie, ušetriť by nebol až taký problém, ako keď tento zdroj energie potrebujeme aj na pranie, varenie, žehlenie, umývanie riadu, vysávanie, na prevádzku elektroniky a v niektorých rodinných domoch aj na vykurovanie.

„Určite odporúčame mať na pamäti, že niektoré zariadenia využívajú pohotovostný, teda takzvaný stand-by režim, čo znamená, že spotrebúvajú elektrickú energiu aj vtedy, keď ich práve nepoužívame. Čím je spotrebič starší, tým vyššiu má spotrebu aj v tomto režime,“ upozorňuje J. Pollág. „Ak už nie počas týždňa, tak aspoň v tých dňoch, keď nie sme doma, odporúčame televízie, monitory, herné konzoly či wifi routre vypnúť zo zásuvky. Môžete tak ušetriť  8 – 15 % z celkovej spotreby elektrickej energie domácnosti.“

Pri varení radíme používať pokrievky a teplotu akumulovanú na varnej platni a v hrnci využiť na dokončenie jedla. Aj keď sa to nezdá, strata energie, ak sa nepoužívajú pokrievky, sa môže vyšplhať na neuveriteľných 150 – 300 %.

Úsporu prináša aj pravidelné čistenie chladničky a odmrazovanie mrazničky – 3 milimetre námrazy zvyšujú náklady na energiu až o 75 %.

Ak máte doma zvolený 2-tarifný produkt, teda máte aj takzvaný „nočný prúd”, využívajte ho na umývanie riadu v umývačke, na pranie, na nabíjanie spotrebičov. Nočný prúd je lacnejší ako denný.

 

Šetriace investície

Existuje mnoho ďalších krokov, ktorými sa dajú výrazne šetriť energie, hoci si vyžadujú viac času na uvedenie do života a na začiatku teda aj peňazí.

Ak to bude možné, v budúcnosti môžete vymeniť varnú dosku za indukčnú, zatepliť svoj dom, vymeniť okná a dvere či dať si nainštalovať solárne panely. Všetky tieto veci prinesú úsporu aj do budúcnosti, ktorá nemusí byť taká finančne náročná na cenu energií, ale šetriť ich má zmysel vždy.